UWAGA!

Najpierw nowe tablice, teraz gra i przewodnik

 Elbląg, Jolanta Zielińska wręcza nagrody uczniom Gimnazjum nr 8, którzy zwyciężyli w dzisiejszej grze
Jolanta Zielińska wręcza nagrody uczniom Gimnazjum nr 8, którzy zwyciężyli w dzisiejszej grze (fot. MS)

W sierpniu odnowiono siedem tablic, które tworzą ścieżkę przyrodniczo – edukacyjną o długości sześciu kilometrów. Trzy miesiące później, w ramach tego samego projektu, uzupełniono ją o dwie, dodatkowe atrakcje: grę terenową oraz kieszonkowy, składany przewodnik. Cel: zachęcić do odkrycia Bażantarni na nowo.

Jolanta Zielińska z Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej teren Bażantarni zna jak własną kieszeń, od 20 lat przemierza ją wzdłuż i wszerz. Dlatego to właśnie ona jest autorką treści zawartych na tablicach oraz w przewodniku, który ma je uzupełniać.
       – Można w nim znaleźć informacje o historii, roślinach, ochronie gatunkowej, pomnikach przyrody, zagospodarowaniu Bażantarni, rzeźbie terenu, siedliskach, które tu występują – tłumaczyła Jolanta Zielińska podczas dzisiejszej (23 listopada) premiery tych dwóch, nowych elementów.
       Przewodnik jest bezpłatny, chętni mogą go dostać w Informacji Turystycznej, w elbląskim Oddziale PTTK, w Nadleśnictwie Elbląg oraz w siedzibie Parku Krajobrazowego Wysoczyzna Elbląska.
       Kolejną atrakcją jest gra terenowa o nazwie"Tajemnice elbląskiej Bażantarni". Można ją pobrać ze strony systemu Turystyczno-Rekreacyjnych Imprez na Orientację, będzie również dostępna na stronie PTTK oraz PKWE. Na czym polega cała zabawa?
       - Na mapie Bażantarni wyznaczone są punkty kontrolne. Trzeba albo odpowiedzieć na pytanie, które znajduje się na jednej z tablic, albo dopasować zdjęcie do miejsca, które istnieje w Bażantarni – wyjaśnia Jolanta Zielińska.
       Dziś (23 listopada) testowali ją uczniowie szkół z Elbląga i okolic. Osiem drużyn musiało w jak najszybszym czasie przejść całą trasę oraz jak najlepiej odpowiedzieć na różne pytania, np. "Jaki szkodnik atakuje osłabione pożarem drzewa" czy ile kolorów szlaków znajduje się w Bażantarni. Najlepszy okazał się zespół z Gimnazjum nr 8 przy Zespole Szkół Ogólnokształcących, drugie miejsce zajął Zespół Szkół Techniczno – Informatycznych, trzecie Zespół Szkół w Gronowie Elbląskim, a dalsze Szkoła Podstawowa w Zwierznie, Gimnazjum nr 4, Zespół Szkół Inżynierii i Usług, Szkoła Podstawowa nr 6, Szkoła Podstawowa nr 1 (zobacz kilka ujęć z wręczania nagród)
       - Realizacja projektu jest kontynuacją działań z 2014 r., kiedy to powstała mapa, film oraz oznakowanie głównych szlaków – wyjaśnia Kamil Zimnicki z elbląskiego Oddziału PTTK, pomysłodawca projektu i jego koordynator. - Inicjatywa którą dziś podsumowujemy, jest kolejnym efektem współpracy elbląskiego Oddziału PTTK, Parku Krajobrazowego Wysoczyzny Elbląskiej, Nadleśnictwa Elbląg i Zarządu Zieleni Miejskiej.
       Na odnowienie i promocję ścieżki przyrodniczo- dydaktycznej elbląski Oddział PTTK pozyskał 6,3 tys. zł z zarządu województwa warmińsko-mazurskiego
mw

Najnowsze artykuły w dziale Wiadomości

Artykuły powiązane tematycznie

Zamieszczenie następnej opinii do tego artykułu wymaga zalogowania

W formularzu stwierdzono błędy!

Ok
Dodawanie opinii
Aby zamieścić swoje zdjęcie lub avatar przy opiniach proszę dokonać wpisu do galerii Czytelników.
Dołącz zdjęcie:

Podpis:

Jeśli chcesz mieć unikalny i zastrzeżony podpis
zarejestruj się.
E-mail:(opcjonalnie)
A moim zdaniem...
  • to dlaczego nie ma takiego sponsora inicjatywy w szkolach? kase sie bierze aby dziedzci szly na jakis rajd do bażantani? idąa dzieciaczki i nie ma pewnosci żadnej czy niec zlego ich nie spotka !!!!! my rodzice pozwalamy na to lecz czy szerszenie czy inne robactwo nie zaatakuje nasze kochane pociechy nie mamay pewnosci!!!! kielbaski z ogniska to bez problemu mozna zorganizowac kolo szkol!!!!
  • Nie bardzo rozumiem przedmówcę, bo w szkole to na polskim chyba za bardzo nie uważał i nie potrafi przekazać tego o czym myśli, ale jakie ognisko przy szkole? W mieście ognisk palić nie można. Jakie robactwo czy szerszenie? Ludzie ogarnijcie się i wyjdźcie z tego betonowego miasta, bo niedługo zrobią się z was takie ułomne istoty, co to w życiu lasu nie widziały. Dzieciaki powinny chodzić po lasach, taplać się w błocie, zmarznąć. Tylko tak nabiorą odporności, nie będą alergikami itd.
  • Kochane pociechy będą z Ciebie dumne, jak ogarniesz w końcu język polski.
Reklama